ضبط صدا برای کتاب صوتی

ضبط صدا برای کتاب صوتی

بسیاری از ما دوست داریم فرصت مناسبی داشته باشیم تا با خیال راحت کتاب مورد علاقه خود را در دست بگیریم وآن را مطالعه کنیم. ولی متاسفانه به دلیل مشغله بسیار این روزها همچین فرصت هایی کمتر به سراغ ما می آید! یا وقتی برای کتاب خواندن نداریم یا کارهای واجب تری برای انجام دادن داریم.به همین دلیل است که امروزه کتاب صوتی از محبوبیت بالایی برخوردار است.
مجموعه آواگر در راستای اهداف فرهنگی خود، با همکاری گویندگان مطرح و حرفه ای، با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت ها جهت ضبط کتاب های صوتی (کتاب گویا) ، پادکست های صوتی و … در خدمت شما بزرگواران میباشد.

بدون هیچ دغدغه ای ازجهت کیفیت و قیمت، ضبط صدا برای کتاب صوتی خود را به ما بسپارید .

ضبط صدا برای کتاب صوتی توسط آواگر
ضبط صدا برای کتاب صوتی توسط آواگر

کتاب صوتی چیست؟

کتاب گویا یا کتاب صوتی، متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده و به صورت ضبط شده درمی‌آید. کتاب صوتی می‌تواند به صورت نمایشنامه اجرا شود و یا ممکن است با موسیقی یا جلوه‌های صوتی همراه باشد. گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می‌خواند و گاهی گویندگان حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند.

مزایای کتاب صوتی

  • استفاده بهینه از زمان‌های غیر کارآمد و امکان انجام همزمان کارها

گوش دادن به کتاب صوتی لذت بخش است و می‌توان با استفاده از آن زمان‌هایی را که به طور عادی از دست رفته محسوب می‌شوند، به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل کرد. افرادی که در طول روز زمان زیادی را صرف رفت و آمد به محل کار خود می‌کنند، از طرفداران کتاب صوتی هستند. گوش کردن به کتاب صوتی به آنها کمک می‌کند در طول مسیر کمتر استرس داشته باشند و زمان برایشان سریع‌تر بگذرد و از همه مهم‌تر این که کتاب‌های دلخواه خود را نیز مطالعه کرده باشند. هنگام ورزش، انجام کارهای شخصی، نظافت و … میتوان با گوش دادن به کتاب گویا به بهترین شکل از زمان های خود بهره برد.

  • آموزش

کتاب صوتی برای اهداف آموزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ابزاری ارزشمند برای یادگیری محسوب می‌شود. با گوش دادن به کتاب صوتی می‌توان هنگام انجام کارهای دیگر نیز به یادگیری پرداخت.کارهایی که نیاز به فکر و توجه چندانی ندارند، همزمان با گوش کردن به کتاب صوتی و یادگیری امکان پذیر هستند.

  • سالمندان، بیماران و ناتوانان و معلولین

افرادی که به هر دلیلی از فعالیتهای معمول محروم هستند، با گوش دادن به کتاب صوتی می‌توانند بخش زیادی از اوقات خود را به بهترین شکل پر کنند و از آن لذت ببرند.

  • افرادی که اختلال بینایی دارند

کتاب گویا برای نابینایان و کسانی که اختلال بینایی دارند، یک موهبت محسوب می‌شود. کتاب گویا به آنها این امکان را می‌دهد تا از انواع کتاب‌های مورد علاقه‌شان بهره‌مند شوند. کتاب‌های گویا می‌تواند به این افراد کمک کند تا دانش و معلومات خود را افزایش دهند و زندگی‌شان را از جهت شخصی و حرفه‌ای غنی‌تر سازند.

  • ایجاد علاقه به کتاب در کودکان

مهمترین مهارتی که یک کودک می‌تواند کسب کند، مهارت خواندن است. کتاب گویا می‌تواند به راحتی آنها را برای زبان آموزی تحریک و تشویق کند و عشق به یادگیری را در آنها افزایش دهد. کودکان می‌توانند همزمان که به کتاب نگاه می‌کنند، به قصه گوش دهند و دایره لغات و  مهارت‌های ارتباطی‌شان را افزایش دهند.کتاب گویا می‌تواند به کودکان کمک کند تا کلمات را هم از طریق شنیدن و هم از طریق دیدن یاد بگیرند و این کار کمک می‌کند تا دو برابر سریع‌تر از روشهای دیگر بیاموزند.

معایب کتاب صوتی

  • این موضوع که کتابهای صوتی چه ضررهایی برای ناشران ایرانی دارند نیاز به بررسی دارد و اینکه کتاب‌های صوتی بدون حق نشر و بدون رعایت حقوق نویسندگان فروخته می‌شوند قطعا اتفاق ناخوشایندی است. اگر کتاب‌های صوتی را دوست دارید حتماً به شکل قانونی آن‌ها را بخرید. قیمت این کتاب‌ها معمولا مناسب است.
  • عده‌ای معتقدند کتاب‌های صوتی بخشی از تخیل ما که با دیدن کلمات کتاب فعال می‌شوند را غیرفعال می‌کنند و این یعنی شنیدن کتاب دست‌کم نسبت به لمس کاغذ آن و دیدن واژه‌ها لذت‌بخش نخواهد بود؛ اما اگر واقع‌بینانه‌تر نگاه کنیم کتاب صوتی اگر سرانه مطالعه که در ایران هم بسیار پایین است را تکانی هرچند مختصر بتواند بدهد این خودش اتفاق بسیار خوبی است.

باید بپذیریم که در این عصر تکنولوژی بهتر است در برابر تغییرات این‌چنینی کمتر مقاومت کنیم و با جریان روز جهان آهسته و پیوسته پیش برویم. البته گفتن این نکته هم ضروری است که کتاب کاغذی بعید است طرفداران همیشگی خود را از دست بدهد و همان عدد کم کتاب‌خوانان جامعه احتمالاً به کاغذ وفادار خواهند ماند. درباره کتاب‌های صوتی باید منتظر ماند و دید با گذشت زمان چه سرنوشتی در انتظار این سبک تازه مطالعه است؛ اما پیشنهاد ما به شما این است که حتماً شنیدن یک کتاب صوتی را در ترافیک امتحان کنید شاید شما هم به یکی از طرفداران همیشگی کتاب صوتی تبدیل شدید.

مزایای کتاب صوتی نسبت به رادیو

روش Push Technology در جذب مخاطب، یعنی مخاطب کمترین قدرت انتخابی را در محصولی که تحویل می‌گیرد دارد، مثلاً رادیو و تلویزیون، که کاربر کمترین قدرت انتخابی، در انتخاب برنامه‌های آن را دارد. روش Pull Technology در جذب مخاطب یعنی مخاطب بیشترین قدرت انتخاب را داشته و می‌تواند هر نوع شخصی‌سازی را در دریافت محصول نهایی داشته باشد. مخاطبان در پادکست و کتاب صوتی بیشترین قدرت انتخاب را برای گوش دادن به پادکست‌ها با موضوعات مختلف را دارند.
در پادکست یا نوار صوتی امکان شنیدن هر بخش از صدا، جلو و عقب بردن آن در اختیار کاربر است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد می‌تواند به محتوای پادکست / نوار صوتی گوش کند. در حالی که رادیو و حتی رادیوهای اینترنتی چنین امکانی ندارند.  در این روش، مصرف‌کننده میتواند محتوای مورد نظر را توسط دستگاه‌های پخش، غیر از رایانه نیز استفاده نماید و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به کامپیوتر نیست. معمولاً دستگاه‌هایی که می‌توان پادپخش‌ها را روی آن‌ها شنید، همان دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتال هستند که عموماً بسیار کوچک و قابل حمل هستند. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود. محتوا پس از دریافت از اینترنت، بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالی که در سایر روشها، نیاز به حفظ ارتباط اینترنتی برای استفاده از محتوا وجود دارد.
در این روش، نیازی به مراجعه به وب گاه‌ های مختلف برای دسترسی به انواع محتویات نیست و با تنظیم نرم‌افزار و افزودن نشانی پادپخش موردنظر به فهرست، کپی محتوا به رایانه و در نهایت به دستگاه پخش آن بطور اتوماتیک انجام شده و کاربر همیشه آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه پخش محتوای صوتی خود خواهد داشت.

توسط
تومان